Fakty o antigénových testoch

Autor: Eva Meszárosová | 30.10.2020 o 11:29 | (upravené 1.11.2020 o 8:00) Karma článku: 6,28 | Prečítané:  2235x

Slovenský internet sa posledné dni priam prehýba pod ťarchou veľmi rôznych informácií o účinnosti antigénových testov – čiže tých, ktorými je Slovensko celoplošne testované. Zhrnula som preto fakty o nich a pripájam svoj názor.

Včera som narazila na komentár virológa Borisa Klempa z Biomedicínskeho centra SAV:

"Považujem za veľmi nešťastné vyjadrenia o tom, že negatívny test hovorí o tom, že človek nie je infekčný a takisto nešťastné sú aj vyjadrenia o tom, že týmto testom vychytávame infekčných ľudí,"

Som sklamaná, že takéto zavádzajúce tvrdenie vychádza práve z úst jedného z vedcov. Podobné výroky môžu mať veľký dosah na výslednú účasť ľudí na testovaní a tým na konečnú efektívnosť tohto projektu, ktorého kontroverznosť ako aj samotný zmysel rozoberám nižšie v tomto blogu.

Stránka Štátneho Ústavu pre Kontrolu Liečiv uvádza nasledovné znenie testovacích kapacít antigénového testu:

"Tento typ testov je založený na stanovení bielkoviny, ktorá sa nachádza v obale vírusu. Sú citlivé v čase, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie, t.j. 3-5 dní od nástupu prejavov ochorenia"

To naozaj nie je to isté, ako tvrdiť, že test nehovorí o infekčnosti vôbec nič. Test identifikuje isté percento infekčných ľudí.

Presnejšie čísla špecifikuje napríklad CEO MultiplexDX International Pavel Čekan na svojom Facebookovom profile:

"Pri plošnom testovaní Ag test zachytáva okolo 50% pozitívnych, ktorí majú najväčší potenciál byť infekční. A nezachytáva okolo 50% pozitívnych, z ktorých nejaká časť môže byť infekčná. Nie zajtra, ani o 2 dni, ale hneď v čase testu".

 

Čo z toho pre mňa vyplýva?

 

Projekt celoplošného testovania má mnohé nedomyslené kroky, bude viesť k neúplným výsledkom o infekčnosti ľudí, a ak dôjde k súčasne zmýšľaným Matovičovým plánom vypustiť v pondelok "na slobodu" všetkých "negatívnych", nie som z toho nadšená ani ja.

Môžeme taktiež kritizovať nepremyslenosť aj nespravodlivosť všetkých doterajších opatrení, nepresnú a chaotickú komunikáciu. Podcenenie mnohých rizík, aj vďaka ktorému sa vláda nakoniec rozhodla uchýliť k tak kontroverznému a vysoko rizikovému projektu, zahrávajúcemu sa s trpezlivosťou a dôverou ľudí a taktiež s ich súdržnosťou. Výsledný zmysel tohto projektu si zatiaľ neodvažuje s plnou istotou odhadnúť asi nikto s kritickým myslením a dostatočným množstvom informácií o možnom ďalšom priebehu pandémie. Veľmi dôležité určite bude jeho správne vyhodnotenie.

Vo vzduchu taktiež visí možnosť ďalšieho lockdownu, ktorému sa všetci chceme vyhnúť z dôvodov, ktoré určite v tejto fáze netreba ďalej vysvetľovať. Samozrejme, nikde nie je zaručené, že nakoniec nebude nutný aj ten. Testovanie nám ale môže pomôcť získať aspoň trochu času a minimálne ho oddialiť. Celoplošné testovanie PCR testami je organizačne a kapacitne oproti antigénovým testom ďaleko menej reálne na uskutočnenie. Antigénové testy nám teda pomôžu odhaliť aspoň tých zhruba 50% infekčných.

V prípade, že by sa tieto všetky informácie o antigénových testoch dostali naozaj každému, a nie len tak náhodne spomenuté v dennej záplave Matovičových spontánnych statusov, či zmätočne uvádzané ako vyhlásenia vedcov či iných odborníkov, tak s tým všetci vieme pracovať;

Zúčastníme sa celoplošného testovania, aby sme tak nezničili niekoľkotýždňové heroické celoštátne úsilie, ktoré v histórii Slovenska prakticky nemá obdoby a nevyhodili do vzduchu tisícky eur. Aby sme prispeli k tomu, aby tých 50% dávalo aspoň aký taký zmysel a mohlo byť izolovaných čo najviac ľudí s tou najvyššou infekčnosťou (lebo tých antigénový test identifikuje). A keď budeme negatívni, tak budeme vedieť, že vlastne nevieme. A budeme sa podľa toho správať.

A že nám to celé je proti srsti keď už kvôli ničomu z vyššie spomínaného, tak aspoň kvôli tomu, že celé testovanie nie je tak úplne dobrovoľné? Áno, súhlasím. Ale nenachádzame sa v situácii, kedy je čas filozofovať nad tým, čo ako malo a nemalo byť. Jediný tunel, ktorý nás z tejto tmy a chaosu vyvedie von živých a zdravých je ten spoločný. Nie je čas na prehnanú kritiku, osočovanie, ešte väčšie štiepenie už bez tak veľmi rozličných názorov, nie je čas na politikárčenie. Aj ja sa teším, ako si kroky tejto vlády všetci budeme môcť rozanalyzovať pred ďalšími voľbami. Ale teraz nie je čas na vzburu. Veľmi múdre stanovisko zaujala naša pani prezidentka.

P.S: Z informácií, ktoré mám od ľudí, ktorí už na testovaní boli ako aj z vlastnej včerajšej skúsenosti viem, že bezpečnostné opatrenia ohľadom potenciálnej nákazy počas samotného testovania boli zatiaľ naozaj veľmi dôsledné. Verím, že podobný priebeh nastane aj dnes. Veď napokon, v excelentnom dodržiavaní protiinfekčných opatrení sme sa už raz zapísali do úplnej špičky na svete.

Všetky informácie o celoplošnom testovaní sú inak dobre zhrnuté tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?